Zamek meblowy – kiedy warto go zastosować i jak go wybrać?

Gdy chcemy zabezpieczyć zawartość mebla, możemy wykorzystać w nim do tego celu zamek meblowy. Kiedy najczęściej stosuje się tego typu zamki? Jaki typ wybrać? Gdzie można kupić różne rodzaje zamków meblowych? Doradzamy!

W jakich meblach umieszcza się zamki?

Zamki meblowe mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie są one używane w wielu meblach, aby uzyskać dodatkowy poziom bezpieczeństwa znajdujących się wewnątrz przedmiotów.

 

Najczęściej z zamkami meblowymi mamy do czynienia w meblach biurowych, przeznaczonych do przechowywania, na przykład w biurkach, kontenerkach, szafkach. Również używane są one w innych typach umeblowania, na przykład w komodach, witrynach czy też w barkach.

 

Zamki meblowe mogą być zamontowane w meblach przez producentów, ale również mogą być one zamontowane we własnym zakresie przez posiadacza mebli. Gdy zatem mebel nie jest wyposażony w zamek, w takim przypadku można zdecydować się na jego dokupienie i montaż.

 

Rodzaje zamków meblowych – jaki typ wybrać?

Do kategorii jak zamki meblowe zaliczane są ich różne warianty, dlatego też warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem decyzji o wyborze. Najczęściej wykorzystuje się zamki jak:

 

  • Zamki meblowe nakładane – są one nakładane na powierzchnię szafki.
  • Zamki meblowe wpuszczane – wpuszczane są w szafkę, wymagają odpowiednio wykonanego otworu na montaż.
  • Zamki skrzynkowe, kasetkowe – stosowane są one często w meblach wymagających większego zabezpieczenia.
  • Zamki baskwilowe – tego typu zamki pozwalają na jednoczesne zamknięcie góry oraz dołu mebla, wykorzystują w tym celu specjalne pręty.
  • Zamki ryglowe – wyposażone w rygiel, popularne są one w szafkach biurowych
  • Zamki do szkła – specjalny rodzaj zamków meblowych przeznaczonych do używania w szklanych meblach, na przykład witrynach.

 

Warto więc zapoznać się z dostępnymi wariantami zamków, aby znaleźć taki, który będzie najlepiej nadawał się do konkretnego rodzaju szafki czy biurka, w którym zamierzamy go zastosować.

 

Gdzie można kupić zamki meblowe?

Obecnie zamki meblowe różne rodzaje można znaleźć w wielu sklepach prowadzących sprzedaż akcesoriów meblowych. Są one dostępne nie tylko w zróżnicowanych wariantach pod kątem konstrukcji, ale również kolorów i stylów, dlatego mogą być one dobrane do konkretnych oczekiwań.

 

Obecnie zamki meblowe można też bez trudności kupować w sklepach internetowych, dlatego nie trzeba udawać się samodzielnie do sklepu z akcesoriami meblowymi. Paczkę można otrzymać już w ciągu paru dni od dokonania zakupu.

 

Jak odbywa się montaż zamków meblowych?

Montaż zamków meblowych będzie przede wszystkim zależał od tego, jaki rodzaj zamka został wybrany.

 

Najczęściej stosowane są zamki meblowe nakładane, które nie wymagają skomplikowanego montażu. Również można zdecydować się na zamki meblowe wpuszczane. W każdym z tych przypadków konieczne jest wywiercenie otworów montażowych pozwalających na zastosowanie zamka.

 

Jeśli nie mamy doświadczenia w montażu zamków meblowych, w takim przypadku możemy zdecydować się na skorzystanie z pomocy stolarza, który będzie mógł wykonać profesjonalny montaż tego typu akcesoriów meblowych.