„MOJA KOMENDA ” – kontakt z Policją jeszcze nigdy nie był tak prosty!

„MOJA KOMENDA ” – kontakt z Policją jeszcze nigdy nie był tak prosty!

Jednym z priorytetów działań policjantów jest stałe wzmacnianie współpracy ze społeczeństwem. Doskonałymi narzędziami do tego, są zaproponowane przez Policję rozwiązania w postaci programu „Dzielnicowy bliżej nas”, „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”. Kontakt z Policją jeszcze nigdy nie był tak łatwy, wystarczy kilka kliknięć i …

  •  

     

Dolnośląscy policjanci zachęcają do tego, aby pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację „Moja Komenda”. W ten sposób każdy może w szybki sposób znaleźć swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji. Aplikacja jest przede wszystkim, bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala niemal jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego, bo wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir.

Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu i nazwisku, a aby połączyć się z funkcjonariuszem, wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android oraz iOS, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne.

O dzielnicowych zwykło się mówić, że jest to tzw. „policjant pierwszego kontaktu”. Nie bez przyczyny, bowiem stanowią oni ważne ogniwo między Policją i społeczeństwem. Rolą dzielnicowego jest między innymi dbanie o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów mieszkańców w rejonie, w którym pełni służbę.

Zadania, które podejmuje dzielnicowy bywają trudne i złożone, ponieważ on sam na co dzień styka się z różnymi zjawiskami patologicznymi, jak przemoc w rodzinie, konflikty sąsiedzkie, alkoholizm, bezrobocie, narkomania, włamania czy kradzieże.

Jest to praca użyteczna i niewątpliwie potrzebna, a policjanci odwiedzając codziennie podległe im dzielnice i osiedla w miastach lub rejony na terenie małych wiosek, zawsze rozmawiają z mieszkańcami, przestrzegają ich przed zagrożeniami. Funkcjonariusze zawsze starają się też z uwagą wysłuchać mieszkańców i pomóc w różnego rodzaju sytuacjach.

Szerokie kontakty ze społeczeństwem umożliwią także pozyskiwanie informacji na temat mogących wystąpić zagrożeń i poznawanie oczekiwań w kwestii na przykład poprawy bezpieczeństwa. Dlatego też misją dzielnicowego jest utrzymanie bliskiego kontaktu z mieszkańcami: po to, by poznawać otaczające ich środowisko oraz grupy społeczne w celu diagnozowania uciążliwych zjawisk i przeciwdziałanie im, a także po to, by wzbudzać zaufanie, nie tylko do siebie, ale i całej Policji.

Praca dzielnicowego to służba wymagająca od funkcjonariusza zarówno przygotowania merytorycznego, jak i umiejętności interpersonalnych: łatwego nawiązywania kontaktów, empatii, wrażliwości na problemy innych, odporności na stres czy rozwiązywania konfliktów.

Aby być bliżej ludzi, dzielnicowi zostali wyposażeni w kanały komunikacji, jak służbowy telefon komórkowy oraz Internet. Każdy mieszkaniec danego rejonu miasta czy małej wioski może skorzystać z porady swojego dzielnicowego – dzwoniąc do niego lub wysyłając maila.

Na terenie Dolnego Śląska służbę pełni obecnie ponad 600 dzielnicowych.

Kontakt do nich wraz z przypisanym rejonem służbowym, a także adresem mailowym i numerem telefonu dostępne są na stronach internetowych komend miejskich i powiatowych lub właśnie w aplikacji ,,Moja Komenda”.

 

(KWP Wrocław)

 

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

st.asp. Łukasz Szuwikowski

tel: 604 904 452

Content retrieved from: https://glogow.policja.gov.pl/dgl/aktualnosci/bieza/62160,quotMOJA-KOMENDA-quot-kontakt-z-Policja-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-prosty.html.