Szyby do maszyn rolniczych – czym kierować się przy ich wyborze?

Szyba, jak każdy inny element maszyny rolniczej, ulega zniszczeniu. Na szybach pojawiają się rysy, pęknięcia i inne ubytki. To wpływa nie tylko na estetykę ciągnika, ale przede wszystkim na komfort pracy. Mowa tu przede wszystkim o ograniczeniu widoczności. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana szyby na nową. Na szczęście oferta szyb do maszyn rolniczych jest szeroka. Warto jednak wiedzieć czym kierować się przy jej wyborze.

Wymiana szyby na nową

Z wymianą szyby do maszyn rolniczych nie powinno się zwlekać. Kiedy pojawiają się na niej pierwsze rysy czy pęknięcia to moment, w którym warto dokonać wymiany na nową. Ubytki te będą bowiem się powiększać i będą coraz bardziej uciążliwe. Dotyczy to przede wszystkim przedniej szyby w ciągniku. Tak uszkodzona szyba może być także przeszkodą podczas badań technicznych ciągnika.

Wybór odpowiedniej szyby

Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele szyb do maszyn rolniczych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że niemal każdy ciągnik posiada swój indywidualny rodzaj kabiny. Dlatego wybierając szybę do ciągnika dokładnie sprawdzić należy jakie model i rozmiar szyby pasuje do posiadanego ciągnika. Ważne jest także, aby szybę kupować u renomowanych i sprawdzonych producentów. Dzięki temu będzie miało się pewność co do tego, że szybka będzie pasować i że będzie ją cechowała wysoka jakość. Każdy dobry producent informuje nie tylko o rozmiarze szyby, jej kolorze, ale również o tym o jakich dokładnie modeli ciągników pasuje.

Zakup szyby do ciągnika

Warto też wiedzieć, że na rynku oferowane są oryginalne szyby do maszyn rolniczych, jak i ich zamienniki. Te drugie są często dużo tańsze, a przy tym nie odbiegają pod kątem jakości oryginalnym produktom. Do dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku kiedy posiada się już dość starszy model ciągnika. W takiej sytuacji inwestycja w oryginalne szyby jest często mało opłacalna. W zupełności wystarczą zamienniki. Oczywiście także zamiennik zamiennikowi nie jest równy. Warto tu postawić na jakość i produkty polskie lub europejskie. Gorsza jakość zamiennia to ryzyko łatwiejszego zarysowania szyby.