Czym zajmuje się psychiatra? Poznaj najważniejsze aspekty pracy psychiatry

Psychiatra jest specjalistą, do którego można zwrócić się w przypadku różnego rodzaju problemów ze zdrowiem psychicznym. To najlepsze wyjście, kiedy przechodzimy właśnie trudny okres przez co cierpimy na depresję, czy też zespół stresu pourazowego. Psychiatra to na pewno ktoś, kogo nie powinniśmy się obawiać. To lekarz jak każdy inny, który nie będzie nas w żadne sposób oceniał, a co ważne, tak samo jak wszystkich specjalistów medycyny, obowiązuje go tajemnica lekarska. Co więcej, zwykle to jedyna osoba, która może nam pomóc z naszym schorzeniem.

Jeśli poszukiwany jest przez nas psychiatra Warszawa (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/) na pewno będzie dobrym miejscem, aby rozejrzeć się za renomowanymi gabinetami specjalistów.

Jakich działań podejmuje się lekarz psychiatra?

Jak i w przypadku każdego innego specjalisty z dziedziny medycyny, istnieje obowiązek przestrzegania Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz posługiwania się odpowiednim zestawem kryteriów diagnostycznych. W wielu przypadkach u pacjentów pojawiają się opory przed odwiedzinami tego specjalisty. Zwykle bierze się to z lęku przed negatywną oceną naszych problemów oraz tego, w jaki sposób je przedstawimy. Po prostu obawiamy się, że nasze problemy zostaną zlekceważone przez psychiatrę. Musimy przy tym pamiętać, że bardzo często będzie to jedyna osoba, która będzie mogła nas wysłuchać oraz odpowiednio zrozumieć i udzielić wsparcia.

Psychiatra zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem, a także leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Sama psychiatria to bardzo istotna dziedzina medycyny, a Ci specjaliści mogą wprowadzić leczenie farmakologiczne oraz wystawiać recepty, zupełnie jak wszyscy inni lekarze. Wizyta to coś, czego nie powinniśmy się obawiać, a już na pewno jej odkładać na później.

Z pomocą psychiatry możliwe jest zdiagnozowanie, a także leczenie zaburzeń psychicznych. To właśnie terapia sprawia, że możliwe jest też powstrzymanie rozwoju danej choroby. Psychiatra nie ocena swoich pacjentów, dlatego nie musimy się o nic obawiać. Będziemy wysłuchani po czym zostaną dobrane odpowiednie środki lecznicze.

Jak może wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie psychiatrycznym?

Dla większości obecność u psychiatry może wiązać się z obecnością dużego stresu, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nie ma czego się bać. Pierwsza wizyta jest bowiem jedynie zwykłym wywiadem. Rozmowa dotyczy wielu aspektów, a to chociażby związanych z rodzinnymi relacjami, przebiegiem naszej edukacji, życia uczuciowego, czy stany fizycznego zdrowia. Na pewno nie obędzie się też bez weryfikacji naszego snu oraz apetytu.

Dla specjalisty jest to też okazja, aby dowiedzieć się, jak prezentuje się nasz poziom koncentracji, zaburzeń pamięci, a także czy występują u nas skłonności samobójcze. Na pewno zechce też porozmawiać  z pacjentem o ogólnej jakości życia. Pierwsza wizyta zwykle pada też ogólne pytanie dotyczące tego, z czym ma w ogóle związek obecność pacjenta w owym gabinecie. Sama atmosfera zawsze jest spokojna, a wszystko dla poczucia bezpieczeństwa pacjenta.