Co warto zrobić przed zakupem samochodu używanego?

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Idealnie położony lakier i bezproblemowe uruchomienie silnika nie świadczy jeszcze tym, że auto nie było wcześniej poważnie uszkodzone w wyniku kolizji drogowej. Powstałe wtedy usterki mogły się odbić nie tylko na blacharce, ale również na elementach podwozia. Przed zakupem warto zatem dokładnie sprawdzić auto pod każdym względem.

Jakie funkcje samochodu trzeba zbadać?

Najważniejszy jest układ hamulcowy – tarcze, klocki, poziom płynu, działanie pedału hamulca i zacisku ręcznego. Od tego zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Ważny jest też komfort jazdy. Zależy on od prawidłowego funkcjonowania zawieszenia, podobnie jak stateczność i sterowność auta. Jeżeli będzie wadliwy układ spalinowy, można się narazić na kłopoty przy wjeździe do krajów, w których obowiązują restrykcyjne normy w zakresie ochrony środowiska. Różne wady ukryte trudno jest odkryć samodzielnie, dlatego warto to zadanie powierzyć fachowcom.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem Katowice

Oprócz stanu technicznego, dobrze jest poznać historię samochodu. W Katowicach, tak jak w każdym innym mieście, specjaliści kontrolujący pojazd dotrą do numeru VIN, który jest umieszczany nie tylko w dowodzie rejestracyjnym, ale także w różnych miejscach wnętrza auta. Na podstawie tego numeru można pobrać z ogólnokrajowych wykazów raport o wszystkich poprzednich właścicielach i rzeczywistym stanie licznika kilometrów. Jeżeli samochód pochodzi z zagranicy VIN wykaże, czy został on sprowadzony legalnie. Dokładne sprawdzenie samochodu pod każdym względem, pozwoli na określenie realnej wartości pojazdu przy negocjowaniu ceny. Oszczędzi też nabywcy kosztu napraw uszkodzeń, które ujawnią się dopiero po zawarciu transakcji.